Česko-australská protirakovinná látka účinkuje na diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu (D2T) byl u myších modelů vyvolán šestiměsíční vysokotukou dietou. „Po aplikaci MitoTam klesla tělesná hmotnost téměř na úroveň myší na kontrolní dietě. Došlo také ke snížení glukózy v krvi i produkce inzulinu, což naznačuje potlačení inzulinové rezistence,“ říká prof. Jiří Neužil, vedoucí Laboratoře molekulární terapie (Biotechnologický ústav AV ČR v centru BIOCEV). „Mimořádný účinek vykázala látka také u jater, které kvůli ukládání tuku během diabetu ztrácejí funkci a dochází k jejich postupné cirhóze,“ dodává prof. Neužil.

 

játra.png

                                                         Ilustrační obrázek: Poskytnuto společností Biocev

 

Látka MitoTam, působící na mitochondrie (energetické zdroje) rakovinných buněk, nedávno prošla první fází klinických testů. Trvala dva roky a podílela se na ni VFN v Praze. Do klinického testování byli zařazeni pacienti se solidními a metastatickými nádory.

Největší benefit se ukázal u pacientů s nádorem ledvin. V jednom z případů došlo ke zmenšení karcinomu až 30-ti násobně. Druhá fáze by mohla začít již příští rok. Vývoj látky MitoTam je společným projektem BTU AV ČR a Griffith University v australském Queenslandu.

„V těsné spolupráci s Klinikou diabetologie IKEM jsme zjistili, že právě působením na mitochondrie, zabíjí MitoTam senescentní buňky, které mají charakteristiku stárnoucích, tedy méně funkčních buněk a které se hojně vyskytují u některých chorob, mezi nimiž je také D2T. Poznatky o MitoTam z jeho testování na pacientech s nádory mohou velmi přispět k jeho případnému využití v léčbě diabetu 2. typu,“ vysvětluje prof. Jiří Neužil.  

Odkaz na publikaci: https://www.nature.com/articles/s41467-022-29486-z

 

Petr Solil, Biocev

 

 

 

Rating
( No ratings yet )
Loading...
Zprávy