Kompost hotový za pouhých 18 dní? Tento způsob opravdu funguje. Stačí ho poctivě přehazovat

Domácí chov slepic zažívá velkolepý návrat. Pár kusů drůbeže si už dopřejí i ti, kteří původně uvažovali jen o zahradě s trávníkem a okrasnými záhony. Jednou darmo. Domácí je domácí a cena vajec neúprosně roste.

Co však s tolika, trusem znehodnocenou podestýlkou? Za poměrně krátkou dobu ji umíte přeměnit na kvalitní organické hnojivo. A ne, nemáme na mysli dobře známou zálivku ze zkvašených slepičinců, ale prvotřídní kompost, který si vaše rostliny zamilují.

Vědci na Kalifornské univerzitě v Berkeley vyvinuli originální způsob zpracování organického materiálu. Berkeley metoda rychlého kompostování umožňuje bezpečný rozklad organického materiálu během dvou až tří týdnů.

Chov slepic je skvělý, ale kromě radosti se...

slepice Chov slepic je skvělý, ale kromě radosti s sebou přináší i povinnosti a otázku, kam s odpadem? Do komunálu ani bionádob rozhodně nepatří.

Důležitou součástí této metody je použití slámové podestýlky v silné vrstvě, která při rozkladu poskytuje ideální rovnováhu mezi podílem uhlíku a dusíku. Takto vytvořená horká kompostovací hromada je ideálním prostředím pro mikroorganismy, které podporují rychlý rozklad organického materiálu.

Není to žádná věda

Klasicky, jako při běžném kompostování je třeba začít sběrem vhodného materiálu, což je v tomto případě použita podestýlka z chovu drůbeže obsahující trus, slámu, a případně i seno, hobliny či piliny. Důležité je dodržet objemový poměr mezi mokrou a suchou surovinou. Následně připravte dostatečně velkou kompostovací hromadu. Ideální by měla mít alespoň jeden krychlový metr, aby byly tepelné ztráty minimální a horké kompostování dobře fungovalo.

Půdu pod budoucím kompostem dobře polijte a začněte vrstvit odpadní materiál. Používáte-li jen slámovou podestýlku bez jiných příměsí, můžete, ale nemusíte ji překládat trochou zahradní zeminy a nasekanými zbytky rostlin, například z pletí okrasných záhonů a zeleninových záhonů. Důležité je, abyste každou vrstvu přelili vodou.

Velkou výhodou Berkeley metody je, že vysoké teploty dosažené v kompostovací hromadě zničí většinu semen plevelů a rostlinných patogenů.

Počítejte dny

Samotné kompostování začne v den, kdy založíte hromadu. Potom ji každý druhý den – tedy 4., 6., 8., 10., 12., 14. a 18. – přehazujte o kus vedle ao dva dny zase zpět na původní místo. Podle potřeby můžete hromadu přelévat trochou vody. Důležité je, aby kompost mezi dvěma přehozeními vždy jeden den odpočíval. 18. den byste už měli vidět, že se materiál v hromadě pěkně rozložil, je tmavý a horký. Nechte jej ještě den odpočívat, aby ochladl a můžete používat tak, jak jste zvyklí u klasického zahradního kompostu.

Každé obrácení kompostu zvyšuje aktivitu...

kompost Každé obrácení kompostu zvyšuje aktivitu bakterií i teplotu a tak urychluje rozklad.

6 pravidel rychlého kompostování, která musíte dodržet, aby se proces povedl

  • Pevné rostlinné zbytky v podestýlce je nejlepší nasekat na 1,5 až 3,5 cm kousky. U této velikosti bude jejich rozklad opravdu rychlý.
  • Materiál, který kompostujete, musí mít správný poměr uhlíku a dusíku. Dosáhnete toho mícháním stejných objemů zeleného rostlinného odpadu a přirozeně suchého rostlinného materiálu.
  • Rozkladné procesy fungují správně, pokud je vlhkost použitých materiálů v hromadě asi 50 procent. Orientujte se podle toho, že příliš vlhká hromada nepříjemně zapáchá, příliš suchá nepáchne, ale ani se nerozkládá.
  • Po založení hromady do ní už nic nepřidávejte. Nový materiál by začínal proces rozkladu od nuly a při posledním přehazování by tak ještě nebyl správně rozložen.
Rating
( No ratings yet )
Loading...
Zprávy